Oruç ibadetinin hikmeti ve yararları

Ramazan'da sizlere Oruç ibadeti ile ilgili önemli ve yararlı bilgileri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.İşte Oruç ibadetinin insanlara faydaları ve yararları Oruç sonucu, varlıklı kişiler tarafından yoksullara yapılan yardım ile zengin-fakir ilişki

Oruç ibadetinin hikmeti ve yararları

Ramazan'da sizlere Oruç ibadeti ile ilgili önemli ve yararlı bilgileri sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz.İşte Oruç ibadetinin insanlara faydaları ve yararları Oruç sonucu, varlıklı kişiler tarafından yoksullara yapılan yardım ile zengin-fakir ilişkisi, düşmanca duygulardan dostça bir havaya dönüşür. Oruç, varlıklı kişilerin katı kalbini yumuşatır, acıma duygusunu bes-ler. Oruç, insana, güçlüklere karşı sabretmeyi öğretir, sağlam iradeli güçlü kişiler Oruç, azgınlıklara ve kötülük işleme eğilimine set çekeceği için, oruç süresince cemiyetin refah ve huzur içinde yaşamasını sağlar. Kısaca oruç, toplumdaki dertlerin ve sıkıntıların paylaşılmasını, fa-kirin, yoksulun, yetimin, kimsesizin, düşkünün yardımcısı olmayı, toplumla ilgi kurmayı, içiçe olmayı, toplumun derdi ile dertlenmeyi, sosyal adâleti sağlamayı, kaynaşıp bütünleşmeyi, akan gözyaşlarını dindirmeyi ve açık bir biçimde Allah'a kul olmayı aşılar. Ayrılıklara set çeker ve insanları bir merkez etrafında bütünleştirir. Sağlık Yönünden Orucun Yararları: Oruç ibadeti, sağlık yönünden de çok yararlı bir ibadettir. Meselâ: Ömür boyunca çalışmakta olan sindirim organları, oruç sırasında hergün belirli bir süre dinlenmeye geçer. Yıl boyunca düzensiz beslenme ile yağ bağlayan ve enerji kaybeden bazı organlar, oruç sırasında bu yükten kurtulmuş ve oruç ile vücuttaki yağ depolan ayarlanmış olur. Oruç, damar sertliği, mide yorgunluğu ve âsâb bozukluğu gibi bir çok ra-hatsızlıklan azaltır. Oruç ile kalp, karaciğer ve bütün sinir sistemleri, belirli bir süre dinlenmeye geçer ve böylece yorgunluktan doğabilecek vücut rahatsızlıklan engellenmiş olur. Kısaca oruç, belirli ve yeterli bir süre, insan vücudunu yemekten, içmekten, sigara ve benzeri uyancılardan koruyan ve dinlendiren bir perhizdir. Bu, tıbbın da onayladığı bir husustur. Oruç ibadetinin, sayılabilecek daha bir çok yararlan vardır.Hatta bu ibadetin, insanı, yalnız hayvanlara yakışan sıfatlardan uzaklaştınp, âdeta melekler seviyesine yükseltmesi, başka hiçbir yarar ve hikmeti aratmayacak derecede önemli ve yeterli bir özelliktir. Fakat bununla birlikte müslüman, her ibadette olduğu gibi, faydayı meselâ oruçta perhizi değil, yalnız Yüce Allah'ın emrini bir kul olarak yerine getirmeyi düşünmelidir. Kaldı ki; Yüce Allah'ın her emrinde bildiğimiz ve bilmediğimiz bir çok yarar olduğu için, samimiyetle İlâhî emirleri yapan insan, hem maddî yararlan ve hem de Yüce Allah'ın nzası ile birlikte manevî yararlan kazanacaktır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.